ZAwodowe ZAprzyjaźnianie się. Chcesz się ZAangażować?

Czas na sprawdzenie mojego pomysłu na wsparcie dla niepracujących dziewczyn z ZA w wieku 18–29 lat. Pomysł otrzymał grant w programie „TransferHUB – generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej”, ale tak naprawdę dopiero teraz okaże się, ile jest wart 🙂

O co w tym chodzi? Otóż świetnie wiem, jak ciężko jest dziewczynom z ZA na rynku pracy. Oprócz trudności w kontaktach z ludźmi i nadwrażliwości sensorycznej (oraz takich „drobiazgów” jak płeć czy miejsce zamieszkania) zdobycie pracy utrudnia lęk i niska samoocena (i jeszcze te nieszczęsne rozmowy kwalifikacyjne, na których trzeba umieć opowiedzieć o swoich mocnych stronach, uśmiechać się, utrzymywać kontakt wzrokowy i być ładnie, najlepiej „kobieco” ubraną). Potwierdzają to wyniki ankiety „Aspergirls w pracy”, w której pytałam m.in. o to, co mogłoby pomóc dziewczynom z ZA zdobyć wymarzoną pracę. Aż 37,5% ankietowanych odpowiedziało „Wystarczyłoby, gdybym miała więcej pewności siebie”. Wiem też, jak ważna jest dla dziewczyn z ZA – wobec braku lub śladowego życia towarzyskiego – praca i samorealizacja w tym obszarze. Nie chodzi o jakąkolwiek pracę. Prawie 60% dziewczyn na pytanie o stosunek do pracy odpowiedziało: „Chcę pracować, ale nie wyobrażam sobie, że będę w pracy robić coś, czego nie lubię”. Społeczne skutki niepodejmowania pracy przez dziewczyny z ZA są ogromne: oprócz depresji i innych problemów zdrowotnych, występują znaczące koszty psychologiczne dla dziewczyn z ZA oraz ich rodzin; dziewczyny z ZA wycofują się z życia zawodowego i społecznego, marnują swoje olbrzymie talenty; pracodawcy nie dowiadują się o potrzebach osób z ZA, jeśli nie szukają one pracy; natomiast praktyki społeczne na rynku pracy (takie jak obciążająca szczególnie dla Aspergirls rozmowa kwalifikacyjna) nie zmieniają się.

Moim zdaniem, kluczowe jest wzmocnienie dziewczyn z ZA poprzez wsparcie ze strony kobiet z ZA, które borykają się z podobnymi barierami i mają podobne doświadczenia, ale z sukcesem funkcjonują na rynku pracy. Moja metoda powstała z połączenia mentoringu i befriendingu. Polega na nawiązaniu i utrzymaniu przez niepracującą Aspergirl relacji z odnoszącą sukcesy zawodowe kobietą z ZA. Relacja ta będzie dla niepracującej dziewczyny z ZA wzmacniająca osobiście i przygotowująca merytorycznie do starania się o pracę.

Jeśli jesteś pracującą kobietą z ZA (z doświadczeniem powyżej 2 lat na rynku pracy), robisz zawodowo to, co lubisz i uważasz, że da się to zrobić, a przy tym chętnie wesprzesz niepracującą Aspergirl, zgłoś się do mnie: furgalek@gmail.com. Możemy razem coś zmienić, choćby dla jednej osoby.

logo_transfer

Projekt innowacyjny „Zawodowe Zaprzyjaźnianie się” realizowany jest w ramach projektu grantowego „TransferHUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej”, www.transferhub.pl

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: